Dneska se podíváme na to, jak si v domácích podmínkách vyrobit mechový obrázek. V době psaní článku je už sice po Vánocích, ale to neznamená, že nemůžete udělat radost sobě nebo někomu jinému. Ještě, že lidi mají i narozeniny! Pro začátek se můžete porozhlédnout v našem obchodě, ať se můžete napřed inspirovat.
Co vše budeme potřebovat?
Ve zkratce:
- stabilizovaný mech + nějaký kus přírody jako větší kámen, kůra stromů…
- fotorámeček na osazení
- lepidlo (Herkules) a vteřinové lepidlo (+ roušku, abyste se zbytečně nenadýchali výparů)
- podložku na práci
- gumové rukavice
- větší nůžky
- tenká korková deska nebo překližka (nepovinné)
Další potřeby se pak můžou odvíjet od toho, jakého výsledku chcete dosáhnout.
První kroky
Když omezíme materiál na hrubé minimum, nevyhneme se mechu a fotorámečku. Přeci jenom tady vycházíme z názvu „mechový obraz“.
Fotorámeček
Nejdříve si obstaráme to jednodušší. Potřebujete nějaký rámeček na obrázek. Doporučujeme dřevěný a hluboký. Hloubka je důležitá kvůli tomu, že chceme, aby z obrazu koukal jen hezký mech – ne jeho spodní část.
To je první drobná překážka. Firmy, co se mechovým obrazům věnují, si často nechávají rámy na míru vyrobit u truhláře. Ale nenechme se odradit. Pokud máte v okolí IKEA, můžete zkusit jejich rámeček SANNAHED. Je cenově dostupný – pravděpodobně kvůli tomu, že přední strana, která obrázek chrání, je z plastu namísto skla. To je asi jediná výtka, kterou bychom k tomuto rámečku měli. Můžete si zvolit mezi černou a bílou barvou a mezi dvěma velikostmi.
V případě, že nemáte možnost se do IKEA podívat, zkuste nějaké obchody typu Action, Tedi nebo Nanu Nana.
Zakrytý či nezakrytý… toť otázka
Tahle volba otřásá internetovými fóry nadšenců mechových obrazů v základech. Jedna polovina chce mít mechový obraz krytý, druhá nikoli. Díky krycí vrstvě ochráníte obraz před prachem a jinými nečistotami. Na druhé straně, jste limitováni prostorem, který určuje hloubka rámečku – mech a dekorace pak pak nemohou „vykukovat“ ven.
Mohu použít i nějaký jiný předmět?
Určitě. Fantazii se meze nekladou. Máme dobré zkušenosti např. se šperkovnicemi nebo malými dřevěnými talířky. Jak se říká, „Limitem je pouze fantazie.“
Mech
Není mech, jako mech. Čerstvý dobrou službu neudělá. Mech musíme předtím upravit. Už předem si pojďme říct, že tomuto kroku se vyhneme a hotový mech si raději koupíme. Proces za výrobou stabilizovaného mechu je zdlouhavý. Potřebujete jak čerstvý mech, tak glycerin ve kterém jej necháte týdny povalovat než jej mech do sebe vsákne a zakonzervuje se. Do glycerinu se přidávají i potravinářská barviva, aby mech během procesu získal barvu, kterou potřebujeme. Na práci se používá několik druhů mechu – více si o nich můžete přečíst v našem předchozím článku.
Na internetu najdete několik prodejců stabilizovaného mechu, například Mechovna nebo Gardners. Podle velikosti obrazu pak nakupte potřebný mech. Tady je každá rada drahá. Doslova… 💰
Jde nějak ušetřit?
Pokud chcete mít mechový obraz, drobné investici se nevyhnete. Ale nikdo neříká, že mech musí pokrývat celý obraz. Rozpočet domácnosti můžete zachránit tím, že nahradíte mech kůrou stromů, kousky břidlice a tak podobně. Pokud chcete na obraz používat jen mech a stále ušetřit, tak hledejte menší rámeček.
Tak pojďme na to
V naší ukázce počítejme s tím, že máme malý obrázek bez přední krycí vrstvy.
Odbočka ke korku
A ještě než naši jízdu započneme, musíme odbočit ke korku. Ve spoustě návodů uvidíte, že se mech lepí přímo na zadní část fotorámečku. Jelikož to většinou jsou rámy na zakázku, podklad je už z vhodného materiálu, kterým je např. překližka. U průmyslově vyráběných rámů, které primárně slouží pro fotky a ne mechy, máte skrz zadní stranu většinou proražený kovový háček na zavěšení obrazu nebo kování pro zadní nohu v případě, že budete mít fotku opřenou na stole.
V našem případě si tedy vystřihneme/vyřízneme podkladovou desku z tenkého korku. Pokud máte dostatečně malý obrázek, klidně doma najděte plát korku, který sloužil například jako podtácek.
Korková deska patří mezi rám obrázku a jeho zadní část. Nezapomeňte ji uříznout o stejné velikosti, jako je zadní strana – nebo i menší, podle toho, jak je rám obrazu postavený. Pokud ji omylem ustřihnete ještě menší, nevadí – mechová dekorace po stranách ji stejně zakryje. V tomto případě ale na závěr nezapomeňte korkovou vrstvu přilepit vteřinovým lepidlem na zadní část, ať se vám celé aranžmá nevyklopí předem.
Obrázek složte.
Co když mám na přední straně sklo?
Tahle varianta je složitější. Pointa je v tom, že mech nalepíte pouze na korkovou vrstvu mimo rám obrázku. A až na závěr ji vložíte do obrazu. Předem upozorňujeme, že vkládání hotového aranžmá do zaskleného obrazu není rodinná aktivita ani něco, s čím chcete trávit páteční večer. 🙃
Hlavní dekorace
Připevníme si kousek hlavní dekorace, která bude tvořit dominantní prvek. Použijeme vteřinové lepidlo.
Jak lepit nerovné věci?
Aby se vám nerovný povrch snadněji lepil na rovný korkový povrch, pomůžeme si kousky papírového ubrousku. Natlačte jej mezi předmět a korkovou desku a pak na ubrousek nakapejte vteřinové lepidlo. Je to trik, který používají modeláři různých scenérií či dekorací (vláčky, krajinky, terária). Ubrousek na konci nebude vidět, protože jej překryjeme mechem.
Práce s mechem
Teď už přijde část, kdy připevníme samotný mech. Dle velikosti plochy použijeme buď lepidlo (větší povrch) nebo tavnou pistoli (menší povrch). Lepidlo musí být z polyvinylacetátu, např. Herkules. Není potřeba kupovat žádné speciální. Plochu pokapejte lepidlem a rozetřete špachtlí nebo rukou, na kterou máte po celou dobu nasazenou gumovou rukavici.
Jak budete mech aranžovat, to už je volná disciplína a kreativitě se meze nekladou.
A máme to. Hezký obrázek, který udělá radost úplně každému. 😊
Kolik nás to bude stát?
Věci nejsou jen o kráse, ale často i o ceně. V naší kalkulaci počítejme s materiálem pro obraz do 40 cm.
- menší rámeček SANNAHED = 150 Kč
- mech, plochý, 250 gramů = 500 Kč
- mech sobí, zelený, 100 gramů = 230 Kč
- mech, jeden kopeček = 200 Kč
- lepidlo Herkules, 250g = 130 Kč
Celkem by to tedy mělo vyjít na 1210 Kč. Do ceny nezahrnujeme ostatní materiál, jako například nůžky, podložku, gumové rukavice, korek, váš osobní čas… S tímto množstvím materiálu pravděpodobně můžete vytvořit ještě nějaké další aranžmá na menším obraze.
Na závěr přinášíme ještě několik tipů:
- Dle hloubky rámu přizpůsobte i výšku mechu. Nebojte se nůžek a mech případně ze zdola zkraťte.
- U sobího mechu (lišejníku) vypadají nejlépe hlavičky.
- Jestli chcete vytvarovat kopeček, pod plochý mech umístěte kousek molitanu.