Každá dobrá kuchyně, ale i větší terárium ocení asparagus. Na jedné straně jej můžete podávat jako přílohu k dobrému jídlu. Na straně druhé pěstovat jako spokojenou pokojovou rostlinu. V domácnostech se vrací na výslunní.
Pochází z vlhkých a teplých oblastí jižní Afriky. Má krásné delikátní listy připomínající chmýří nebo drobné jehličí. Často se používá i do aranžmá kytic, aby se zvýraznila jejich něžnost a romance. Navzdory křehkému vzhledu je robustní a dovede dorůst až do jednoho metru (to se ale úplně netýká těch pokojových).
Abyste mohli asparagus mít doma, je klíčové umístění. Rostlina potřebuje světlo, ale ne to přímé sluneční. To by listy spálilo a zežloutly by. Pokud vám doma rostou jen tenké větvičky, naopak na světle přidejte.
Rostlina má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, proto je ideálním adeptem do rostlinného terária. Co se týče teploty, tak rostlina preferuje od 18-24 stupňů. V zimě bychom neměli nechat teplotu klesnout pod 15 stupňů. Ale to se nám v domácích podmínkách nestane, ať už energie stojí co stojí.
Zalévejte od jara do podzimu téměř každý den – substrát by neměl vyschnout. V zimě platí obecné pravidlo „až po vyschnutí substrátu“. Ale ve výsledku záleží, jakou doma máte teplotu a vlhkost. V každém případě neuděláte chybu, když budete rostlinu rosit zvlhčovačem nebo květináč umístíte na kamínky s vodou.
Ohledně množení, tam máme více možnosti. Například můžeme zasadit nová semena. Ale není vždy úspěšné a trvá to dlouho. Lepší je rozstliny „rozsadit“, kořeny případně zkrátit a zasadit (menší rostlinu) do jiného květináčku. Hnojit stačí přípravkem na zelené rostliny.
Dalo by se říct, že vypadá jako bonsaj a vytváří téměř zenové prostředí. Je radost se na tuhle rostlinu jen koukat.