V minulém díle jsme si řekli, co budeme potřebovat k výrobě našeho mechária a kolik nás to bude stát. Propriety bychom tedy měli. Dnes se podíváme, jak mechárium vyrobit.
Opakování matka moudrosti
Připravíme si tedy základní potřeby. Pro shrnutí:
- nádoba s uzávěrem,
- drenážní vrstva (kamínky naspod),
- textilie pro oddělení drenáže a substrátu,
- substrát pro pokojové rostliny,
- rostlinky a
- dekorace.
A dále se mohou hodit:
- rukavice – ať jste čistí nejen vy, ale i vaše rostlinky,
- nádoba na odpad,
- přesazovací podložka, abyste si neudělali doma moc nepořádek.
A jdeme na to
Vezměte nádobu a na spod nasypte drenážní vrstvu, kde se bude zdržovat voda v případě, že ji bude více než by bylo třeba. Drenážní vrstva nám pomůže, aby citlivé kořínky rostlin neuhnily. Vrstva by měla být úměrná objemu sklenice a množství vhlkosti, která se v ní má šanci zachytit. Když máte opravdu malou nádobu, tak vrstvu můžete i vynechat.
Tady platí, že není problém s vyšší drenážní vrstvou. Nižší už totiž pak nedoplníte… Vrstvu nyní zarovnejte. Pokud se vám do sklenice vejde ruka, tak použijte ruku. Někdy stačí ale jen trochu utřepat. V případě užšího hrdla zapíchněte například dlouhou špejli do korkové zátky a máte hned užitečný nástroj pro tvarování krajinky ve vašem teráriu.
Na drenážní vrstvu patří textilie. V případě nouze postačí i kus staré záclony. Hlavně, ať je to materiál, který se působením vlhkosti nerozloží. V našich teráriích najdete netkanou mulčovací textilii. Propouští vzduch i vodu a na zahradách běžně brání prorůstání plevele. Vystřihněte si z textilie tvar, který má vaše sklenice a tu přiložte na drenáž. Je lepší, když to sedí ťip ťop. Nepropadnou se vám pak horní vrstvy na tu spodní.
Aktivní uhlí
Malá odbočka. Na textilii má být vrstva aktivního uhlí. Jejím účelem je např., filtrace vody, které přes ní stéká. Záměrně jsme ji však v prvním díle neuvedli. Na internetu najdete návody, které říkají, že tam patří – jiné, které říkají, že této vrstvy netřeba. My ji tam dáváme. Určitě neuškodí. Můžete si ji zakoupit v akvaristických potřebách jako náplň do filtrů pro akvárka (mají i v hobby marketech) nebo ve specializovaných prodejnách.
Krajina substrátu
Na textilii (a případně vrstvičku aktivního uhlí) patří substrát pro pokojové rostliny. Můžete si samozřejmě namíchat i svůj vlastní – např. kokosového vlákna, kompostu a perlitu pro vzdušnost. Je eko a neobsahuje rašelinu. Podpoříte tak planetu – těžba rašeliny není totiž ekologická.
Pokud chcete využít síly perspektivy, substrát tvarujte tak, aby jej v zadní části bylo více a v přední méně. Tím vytvoříte něco jako krajinu. Ale to záleží opět na tom, jak velkou nádobu máte. Tahle část už je zábavnější a můžete si vyhrát s tím, jak bude vaše budoucí krajinka vypadat.
Rostlinky
Do substrátu zasadíme naše rostlinky nebo mech.
Z mechu a kapradí
Pokud máte chatu nebo zahrádku, možná máte štěstí a mech vám roste za humny. Můžete si jej nasbírat, ale do lesa bych nechodil. Zákon o ochraně přírody a krajiny nemluví konkréntně o mechu, ale spíše obecně o ochraně rostlin a zvířat, které by vedlo ohrožení či degeneraci ekosystému, jehož jsou součástí. Některé mechorosty jsou ale od vstupu ČR do EU tak jako tak chráněny dle vyhlášky. Podobná situace je i u našich slovenských sousedů. My získáváme mech v Polsku nebo z Německa.
Úrazník
Jako náhradu mechu se doporučuje třeba úrazník položený (Sagina procumbens).
My s ním ale nemáme dobrou zkušenost. Tváří se sice jako mech, ale daří se mu asi jen na zahradních skalkách a ne v uzavřených teráriích.
Mech není nutně potřeba, ale rozhodně tvoří uvnitř nádoby krásnou přírodní scenérii.
Nejvděčnější je fitónie
Na počáteční pokusy vezměte za vděk fitónií nebo se ji také říká hadí kůže. Původně pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, ale zabydlela se na jaře i v českém Bauhausu. Má více barevných kombinací, proto je tak oblíbená. Existuje od růžových odstínů, přes červené až po zelené.
Její pěstování je nenáročné a v uzavřeném teráriu úspěšně roste. V hobby marketech prodávají často už odrostlé kusy a pokud nemáte větší nádobu, tak doporučuji z horní části rostliny ušmiknout řízek a nechat zakořenit. Případně můžete zapátrat v nějakém obchodě, co se specializuje na pěstování pokojových rostlin, např. Gardners.
Sázení
Květinu vyndejte i s hlínou z květináče. Jemně oddělte kousky, které se vám hodí do terária. Opravdu se tu hodí přesazovací podložka, kvůli nepořádku. Nebo natáhněte nějakou balící fólii přes plochu, kde pracujete a připevněte hrnečky nebo lepící páskou – taky to funguje.
Pokud máte moc dlouhé kořínky, klidně je trochu zkraťte. Vždy ale použijte ostré nůžky, aby byl řez čistý a nezanesl se nečistotami.
Dekorace
Když už jste rostliny zasadili, je čas na dekorace. Přidejte pár barevných kamínků, kousky dekorační kůry, kokosová vlákna… Fantazie nemá limity. Vlhkost na druhou stranu ano. Takže volte jen dekorace, co do týdne nechytnou ve vlhkém prostředí plíseň. Ideální jsou elementy, co můžete najít v přírodě.
A co brouci?
Zatajili jsme ještě jednu věc. Pokud se nechcete o mechárium téměř vůbec starat, potřebujete přidat zvířátka. Ty budou mechárium uklízet, zatímco vy si můžete v klidu vychutnávat šálek kávy nebo čaje. Ideálně do terária patří takzvaní chvostoskoci. Jsou to malé skákavé potvůrky. Jestli máte doma nějaké zasazené rostliny, tak se podívejte, jestli tam náhodou nějaké nemáte. Občas se tam dostanou. Jinak si je můžete pořídit ve specializovaných akvaristikých prodejnách jako krmivo pro terarijní zvířata nebo objednat v plastové krabičce z farmy.
A je to
Věřím, že jste dočetli až nakonec a pokud ano, možná jste přitom i osázeli své první rostlinné terárium. Gratulujeme!
Pokud si chcete o teráriích povídat, najdete nás na Facebooku.