Jak na vlastní mechárium I.

Vyrobit si své vlastní mechárium je zážitek. Můžete na chvíli zapomenout na starosti života a ponořit se do takřka zenové aktivity. Občas i pořádám zážitkový večer s přáteli, kdy si každý může osázet svoje vlastní. Je to večer plný zábavy… a vína. V prvním díle si povíme, co vše budeme potřebovat k výrobě našeho mechária.

Osázet si vlastní vlhkomilné terárium není složité. Jen to má svá specifika jako jakékoli jiné zahrádkaření. Provedeme vás tedy jednoduchým postupem.

Pojďme si pro začátek říct, z jakých vrstev se mechárium skládá, Tím dojdeme i k tomu, co budeme potřebovat.

Z jakých vrstev je terárium postavené?

Než se zaměříme na to, co si koupit a kolik to bude stát, tak si ukažme, co vše dáme do naší sklenice.

Úplně naspod máme kamínky, štěrk nebo keramzit. Prostě něco, co udrží nadbytek vlhkosti oddělený od našich rostlinek. Nad touto drenážní vrstvou je textilie, aby se horní vrstvy nepropadly dolů. Její účel je dekorativní. Nad touto vrstvou máme trochu aktivního uhlí, které filtruje vodu od nečistot. Někdo tuto vrstvu dává, jiný ne. Do našich terárií ji dáváme. To samé se týká další vrstvy a to rašelina. Problém je ten, že rašelina je neobnovitelný zdroj, respektive je její obnova opravdu dlouhým procesem a tím pádem není její využívání šetrné k přírodě. My ji v některých případech používáme – když chceme vytvořit nějaký okrasný prvek, jako linku s písku. Provzdušněný substrát by se hroutil a neumožnil by rovnou linku vytvořit.

Nad rašelinu umístíme vrstvu substrátu pro pokojové rostliny. Tady už budeme sázet rostliny, takže jím nemusíme šetřit. No a teď už můžeme vysázet rostlinky a umístit dekorace.

Pokud se nechcete o mechárium moc starat, přidejte do něj chvostostoky. To jsou drobní živočichové, co za vás budou v teriáriu uklízet.

Co budeme potřebovat a kolik nás to bude stát?

Popsali jsme si, z jakých vrstev se terárium skládá. Pojďme si tedy říct, jaké suroviny budou potřeba a jaké jsou výdaje. Z hlediska ceny se v tomto příkladě držíme nutného minima pro uzavřené terárium.

Nádoba

Na začátek si zvolte nádobu, co má širší hrdlo. Optimálně takovou, kterým prostrčíte ruku. Bude se vám s tím lépe pracovat. Nádoba by taky měla mít uzávěr. Pokud můžeme doporučit nádobu, tak zajděte do prodejny Pepco, Tedi nebo Orion. Podle prodejce vás obyčejná nádoba (např. větší zavařovací sklenice) může stát okolo dvěstě korun či méně. Nebo taky více – kvalitní sklo je prostě drahé.

Drenážní vrstva

Naspod nádoby patří drobné kamínky, kačírek, keramzit… Hledejte ty o stejné velikosti. Nebo si jednoduše kupte keramzit, který v OBI najdete za padesát korun.

Textilie

Potřebujete kousek textilie ve tvaru nádoby, aby se vám horní vrstvy nesmíchali s kamínky. Volte takový druh textilie, co přežije ve vlhkosti. Můžete třeba použít starou záclonu z umělých vláken. Nebo zahradní textilii, co brání růstu plevelu. Tady mohou být náklady buď nula nebo dle ceny mulčovací textilie, kolem dvě stě korun.

Rašelina

Té potřebujete málo. Ale prodává se jí hodně. Najdete deseti litrové balení za padesát korun.

Substrát

Vyberte ten pro pokojové rostliny. Jako s rašelinou, stojí padesát korun, ale je ho pět litrů.

Rostliny

Ať už jakékoli, tak musí být drobné (k poměru vůči sklenici), vhkomilné a takové, které nepotřebují ke štěstí moc světla. Oblíbené jsou fitónie (fittonia), fíkus plazivý (Ficus pumila), zelenec (Chlorophytum Comosum) a plochý či kopečkový mech. Není jednoduché sehnat mech, pokud vám neroste na zahradě. Zákon o ochraně přírody a krajiny se totiž vztahuje i na mech. A samozřejmě mluvíme o živém mechu. Ne o tom mumifikovaném, co se dává do mechových obrazů. Mech sice není nutně potřebný, ale dodává teráriu přírodní vzhled.

Ostatní

Dále se bude hodit:

  • rukavice, abyste si neušpinily ruce
  • delší pinzetu, aby šly rostliny lépe vkládat do nádoby
  • dekorace – větší kamínky, kousky břidlice atp.
  • nádobu na odpad
  • přesazovací podložku, abyste neměli nepořádek

A celkem?

Bez rostlinek se dostanete na částku kolem 550 korun. A pak to záleží na rostlinkách. Tři různé rostliny vás vyjdou třeba na tři sta korun. Do tisíce korun byste se ale měli vejít i s dekoracemi. Reálně se do sklenice toho stejně moc nevejde.

V příštím díle si povíme, jak terárium osázet a přineseme i pár zajímavých tipů a triků.