Jak mechárium funguje?

Jak je možné, že květiny dýchají v uzavřené sklenici? Jaktože ty rostliny neuschnou, když je pravidelně nezaléváme? Tento samostatný ekosystém je tajemstvím, které se nyní spolu pokusíme odkrýt.

Ve skutečnosti je to však jen chemie ze základní školy. Fotosyntéza má dvě fáze.

Světelná fáze

Rostlina během dne pomocí svých chloroplastů pohlcuje světlo. Voda, kterou jsme do mechária přidali, rostlina skrze kořeny nasává a pak rozkládá na kyslík. Ten se nám uvnitř nádoby hodí, protože tam žijí chvostoskoci.

Temnostní fáze

Tady rostlina využívá energii, kterou získala ve světelné fázi. Všudypřítomný oxid uhličitý je rozkládán na cukry. Ty rostlina využije pak k dalšímu růstu.

A to je vlastně celé tajemství fotosyntézy.

Srážení vody

Když zvolíte nádobu se zúženým hrdlem, uvidíte, jak se přebytečná vlhkost sráží a stéká po stěně zpátky do terária. Po čase se vlhkost na stěnách nádoby ustálí. Nebude ji ani hodně, ani málo. Díky zvýšené vlhkosti rostlina se rostlině daří dobře. To se samozřejmě týká jen rostlin, které mají vlhkost rády. Kaktus by to nezvládl.


Mechárium je nejen esteticky přitažlivým prvkem pro váš domov nebo kancelář, ale také poskytuje uklidňující prostředí pro růst a pozorování rostlin. S řádnou péčí a údržbou můžete vytvořit krásný a vyvážený malý ekosystém, který bude přinášet radost po dlouhou dobu.