Co je vůbec to mechárium?

Je to vlastně kousek přírody umístěný v nádobě. Nepotřebuje příliš péče a jiné prakticky žádnou.

Suchomilné nebo vlhkomilné?

Terária můžeme mít suchomilná i vlhkomilná. Každé z nich potřebuje odlišný přístup, rostliny i nádoby, ve kterých budou fungovat. Do suchomilných terárií umístíte rostlinky, které nepotřebují moc vody. A naopak, do těch vlhkomilných, takové rostliny, kterým nevadí zvýšená vlhkost. Na našem webu najdete ta vlhkomilná v nejrůznějších variacích.

Jaká zvířátka žijí v mecháriu?

V uzavřených mecháriích žijí chvostoskoci. Jsou to malé skákavé potvůrky, které najdete prakticky kdekoli v přírodě. Ano, i na ledovcích! Jsou to rozkladači, takže co vypadá, že umřelo, tam s nadšením doběhnou to rozložit. Tím i udržují čistotu v našem uzavřeném ekosystému a rozkládají odumřelé části rostlinky či plíseň, která se může objevit. Terárium je možné provozovat i bez nich, ale roli uklízeče pak musíte zastoupit vy sami.

Trápí vás představa, že chvostoskoci z mechária utečou? Nebojte. Nejsou na váš byt zvědaví.

Jak se o terárium pečuje?

Jsou prakticky bezúdržbová. Ale realita může být jiná. Záleží na tom, jak „nové“ mechárium je. Ekosystém se potřebuje ustálit a to trvá třeba i měsíc. Mezitím se může sklenice více rosit, tak je třeba ji trochu vyvětrat. V opačném případě dodat trochu vlhkosti. Ačkoli můžete květinu mít kdekoli, okolní podmínky, jako například teplota místnosti, mohou sehrát svoji roli.

Rádi bychom tvrdili, že si pořídíte mechárium a nemusíte se mu už nikdy věnovat, ale praxe ukazuje, že perpetuum mobile prostě neexistuje.